Apple, iPhoneları Şarj Cihazı Olmadan Sattığı İçin 19 Milyon Dolar Daha Ceza Aldı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bundan birkaç yıl önce bir karar aldı ve iPhone kutu içeriğinden şarj cihazını kaldırdı. Bu karar doğrultusunda yeni bir iPhone satın almak isteyen kullanıcının, ekstra ödeme yaparak bir de şarj cihazı alması gerekti. Bu karar, bazı ülkelerde ciddi tartışmalara yol açtı ve hatta Apple'a para cezası kesildiği zamanlar bile oldu. 

15.10.2022 13:15:15 tarihinde yayınlandı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bundan birkaç yıl önce bir karar aldı ve iPhone kutu içeriğinden şarj cihazını kaldırdı. Bu karar doğrultusunda yeni bir iPhone satın almak isteyen kullanıcının, ekstra ödeme yaparak bir de şarj cihazı alması gerekti. Bu karar, bazı ülkelerde ciddi tartışmalara yol açtı ve hatta Apple'a para cezası kesildiği zamanlar bile oldu. 

Şimdiyse Apple'ın bu kararı, bir kez daha davalık oldu. Brezilya otoriteleri, Apple'ın bu noktada "dayatma" yaptığını ileri sürdüler ve şirkete para cezası kestiler. Sao Paulo'daki mahkemeden çıkan karara göre Apple, 19 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Ayrıca ülkeye gönderilecek sonraki partilerde şarj cihazı olması gerektiği belirtildi.

Apple'a göre kutu içeriğinin sadeleştirilmesinin esas nedeni, karbon emisyonunu düşürmek. Yani şirket, çevresel nedenleri ileri sürerek bu kararı aldı. Ancak Brezilya, durumun böyle olduğuna pek de inanmıyor. Zira mahkeme kararında "Bir 'yeşil girişim' gerekçesiyle, davalının tüketiciye, daha önce ürünle birlikte tedarik edilen şarj cihazı adaptörlerini satın almaya zorluyor." ifadelerine yer veriliyor. Apple tarafından yapılan açıklamada ise kararın doğru olmadığı ve itiraz edileceği belirtildi.

iPhone 14 Pro Max ile Araba Takası Sosyal Medyada Gündem Oldu " onclick="ga('send', 'event', 'Releated news', 'Click', 'https://www.webtekno.com/iphone-14-pro-max-araba-takasi-gundem-oldu-h128818.html')"> İLGİLİ HABER Biz Bunu Daha Önce Yapmıştık: iPhone 14 Pro Max ile Araba Takası Sosyal Medyada Gündem Oldu

Brezilya, geçtiğimiz dönemlerde de benzer adımlar attı. Brezilyalı tüketiciyi koruma otoriteleri, iPhone kutularında şarj cihazı olması gerektiğini savunuyor. Bu konuda daha önce de Apple'a ceza kesen mahkemeler, geçtiğimiz ay ise Apple'ın ülkedeki iPhone satışlarını durdurma kararı almıştı. Brezilya ile Apple arasındaki sürtüşme, taraflardan biri geri adım atana kadar devam edecek gibi görünüyor.


Kaynak webtekno.com

 

Twitterın Yerini Alacak Xin Neler Sunacağı Açıklandı: Tüm Dünyada Kullanılabilen İlk "Her Şeyin Uygulaması" Olacak!

Sosyal medyada dünden beri konuşulan meselelerin başında Elon Musk geliyor. Dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter'ın sahibi olan Musk, dün yaptığı paylaşımlar ile Twitter'ın yerine geçecek X isimli yeni platformun logosunu açıkladı. Ayrıca Twitter alan adı da değişiyor. Kullanıcılar, yakın bir gelecekte yepyeni bir deneyim yaşamaya başlayacaklar.

Fortnitea Köşe Bucak Kaçacağınız Yeni Bir Araç Geliyor

Artık eskisi kadar çok konuşulmuyor olsa da hala oyuncuların favorileri arasında yer alan hayatta kalma oyunu Fortnite ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yaşanan bir sızıntı, oyun deneyimini büyük oranda etkileyecek yeni bir özellik üzerinde çalışıldığını ortaya koydu. 

Elon Musk, Yine Tek Bir Tweeti ile DOGEu Uçuşa Geçirdi

Time dergisi tarafından "Yılın Kişisi" seçildikten sonra tartışmaların odağına oturan milyarder iş insanı Elon Musk, artık alıştığımız hareketlerine bir yenisini daha ekledi. Uzun zamandır kripto para piyasasıyla ilgili önemli bir şey söylemeyen Musk, yaptığı son açıklamayla Dogecoin piyasasına adeta ilaç gibi geldi. Uzun zamandır yatay periyotta olan kripto para birimi, Elon Musk'ın yaptığı son açıklamadan sonra yüzde 30 civarı değerlendi.