Cihazınızı Kullanmanızı Engelleyen ‘iPhone Etkin Değil’ Sorunu Neden Olur, Nasıl Çözülür?

Apple çoğu zaman cihazların sorun çıkarmaması için elinden geleni yapar ve kullanıcıların karşılaştıkları sorunları hızla çözmelerini hedefler. Ancak bir ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu var ki başınıza geldiği zaman epey canınız sıkılır. Çünkü ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu ile karşılaştığınız zaman cihazı kullanamazsınız ve çözüm yöntemlerinin bazıları için epey uğraşmanız gerekir.

22.02.2022 23:00:29 tarihinde yayınlandı.

Apple çoğu zaman cihazların sorun çıkarmaması için elinden geleni yapar ve kullanıcıların karşılaştıkları sorunları hızla çözmelerini hedefler. Ancak bir ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu var ki başınıza geldiği zaman epey canınız sıkılır. Çünkü ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu ile karşılaştığınız zaman cihazı kullanamazsınız ve çözüm yöntemlerinin bazıları için epey uğraşmanız gerekir.

Merak etmeyin, ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu çözümsüz değil ama biraz uğraşmanız gerekeceğini söylemeliyiz. Cihaz parolası art arda yanlış girildiği zaman, SIM kart ya da GSM operatörü kaynaklı olarak bu sorun karşınıza çıkabilir. Temel nedeni ise etkinleştirme sunucularının aktif olarak çalışmamasıdır. Gelin ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu nasıl çözülür yakından inceleyelim ve uygulayabileceğiniz yöntemleri görelim.

Apple Destek sayfasında ‘iPhone Etkin Değil’ sorunun nedeni olarak etkinleştirme sunucularının kullanılmaması ve SIM kart kaynaklı sorunlar gösteriliyor. Bazı iPhone kullanıcıları art arda yanlış cihaz parolası girdikten sonra da ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu ile karşılaştıklarını söylüyorlar. Sorunun nedenine bağlı olarak uygulayabileceğiniz bazı çözüm yöntemleri var.

‘iPhone Etkin Değil’ sorunu çoğu zaman SIM kart kaynaklı olarak ortaya çıkar. SIM kartın cihazınıza uyumlu olduğundan emin olun. Kartı çıkarın, üzerinde olabilecek tozu ve kiri temizleyerek yeniden takın. Sorun devam ediyorsa SIM kartın çalıştığından emin olmak için farklı telefonlara takarak deneyebilirsiniz.

Eğer yeni bir hat aldıysanız ya da hattınızı yeni bir GSM operatörüne taşıdıysanız ‘iPhone Etkin Değil’ sorunu ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda GSM operatörünüzle iletişime geçin. Uzaktan müdahale ile sorunun kaynaklarından bazıları çözülebilir.

Sorun yaşadığınız cihazı kapatıp açmak, basit ama etkili çözüm yöntemlerinden biridir. Cihazı kapatın ve bir süre kapalı tutun. Bu sırada SIM kartınızı ve kart yuvasını kontrol edin. Daha sonra SIM kartı takarak cihazı çalıştırın. Çoğu zaman bu işlem ‘iPhone Etkin Değil’ sorununu ortadan kaldırır. 

‘iPhone Etkin Değil’ sorununa bazen cihazın bağlı olduğu Wi-Fi ağı da neden olabilir. Yeterince güçlü bir bağlantı sunmayan Wi-Fi ağları, iPhone etkinleştirmesini engelleyebilir. Eğer uzaktaysanız modeminize yaklaşın ya da daha güçlü olduğunu düşündüğünüz, güvenilir bir Wi-Fi ağına bağlanın.

Çoğu durumda iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayarak iTunes üzerinden etkinleştirme yöntemi işe yarayacaktır. Ancak "Etkinleştirme bilgilerinin geçerli olmadığını" ya da "etkinleştirme bilgilerinin aygıttan alınamadığını" görüyorsanız son çözüm olarak iPhone kurtarma modunu kullanmalısınız.


Kaynak webtekno.com

 

Appleın Kaç Adet iPhone 15 Satmayı Hedeflediği Belli Oldu: Servetine Servet Katacak!

Deneyimli Apple analistlerinden Mark Gurman, teknoloji devi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gurman tarafından yapılan açıklamalar, Apple'ın bu yıl kaç adet iPhone 15 satmayı planladığını gözler önüne seriyor. Konuya aşina kaynaklara dayandırılan bilgilere göre Apple, kaba bir söylemle en az iPhone 14 kadar yeni telefon satmayı planlıyor.

Genç Görünmenin Kolaylığını Ortaya Koyan Yapay Zekâ Çalışması

İnsanlar, yüz yıllardır genç kalmanın sırrını arıyor. Eskiden genç kalmak adına daha ilkel yollara başvuran insanlar, birkaç yüz yıldır daha modern yöntemleri kullanıyor. Bazı insanlar, genç kalmanın sırrını sebze ağırlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak kalmak gibi çözümlerde arasa da özellikle son yıllarda doğal olmayan ve daha kısa sürede sonuç veren yollar tercih ediliyor. Modern yaşamın hızından dolayı çokça rağbet gören bu çözümler, her gün yeni gelişmelerle tekrar gündeme geliyor.