Hala Uçan İnsanlar Görmüyoruz: Jetpack Üreticisi Kimsenin Jetpack Almadığından Şikayet Etti

Çoğunuz Jetgiller çizgi filmini hatırlıyorsunuzdur. O zamanlar gelecekteki jetlerinde o çizgi filmdeki gibi olacağını hayal ederdik. Şimdilerse ise jetpackler gerçeğe dönüşmüş durumda ancak hayallerimizdekinden çok farklı bir halde. 

16.02.2022 02:42:52 tarihinde yayınlandı.

Çoğunuz Jetgiller çizgi filmini hatırlıyorsunuzdur. O zamanlar gelecekteki jetlerinde o çizgi filmdeki gibi olacağını hayal ederdik. Şimdilerse ise jetpackler gerçeğe dönüşmüş durumda ancak hayallerimizdekinden çok farklı bir halde. 

Avustralyalı mucit David Mayman ürettiği jetpacklerle neredeyse dünyanın her yerinde uçuş gerçekleştirdi. Jetpackler belki de kullanımlarının zor olmasından dolayı yeterince ilgi çekmedi ve bu jetpack Mayman'ı oldukça üzdü.

Jetpacklerin ana sorunlarından birisi hiç pratik bir kullanıma sahip olmaması. Yaklaşık 40 kg ağırlığındaki bu jetpackler vücudunuzda yanıklar olmaması için birkaç kalın kalın koruyucu giysiyle kullanılmalı. Bununla da kalmıyor ve kullanıcılar ayaklarını havada ve çok düz tutmalı aksi takdirde ayakları yanabilir.

Mayman bir demecinde “Birkaç yıl önce Sidney limanı çevresinde bir uçuş yaptım. İnsanları görecek kadar yakın uçtuğumu hatırlıyorum ve bazıları yukarı bakmadı. Jetpack gürültülü, bu yüzden yemin ederim beni duydular. Ama orada bir jetpackle uçuyordum ve bakmadılar” diyor. Bu da Mayman için oldukça kırıcı bir tecrübe olmuş.

JSTOR’a göre, ilk jetpack uçuşları yaklaşık 136 kg ağırlığında nozullardan sıcak gaz püskürten sözde bir “roket kemeri” kullanılarak denendi. Mayman 1984 Olimpiyatları’nda bir pilotun bir paketi uçurmasını izledi. Yani jetpack teknolojisi yeni bir teknoloji değil.

Jetpackler sadece sıcak egzozu, ağırlığı ve zor kullanımıyla değil aynı zamanda 2020’de jetpack pilotu Vince Reffet’ın eğitim sırasında ekipmanı arızalanıp hayatını kaybetmesiyle de kötü bir üne sahip. 

İLGİLİ HABER Iron Manin Gerçek Olmasına Az Kaldı: Bir Şirket, Kendi Jetpack Modelinin Test Uçuşunu Paylaştı

Fiyat, pratiklik ve güvenlik sorunları çözülene kadar insanlar aşağıya bakmaya devam edecek gibi görünüyor. Bundan yıllar sonra Jetgiller olur muyuz bilemiyoruz ama sanırım Mayman’ın yüzü bir süre daha gülmeyecek.


Kaynak webtekno.com

 

Google, İntiharları Önleyebilmek İçin Yeni Bir Özellik Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Google'dan önemli olan bir hamle geldi. Google, kullanıcıların intihar ile ilgili aramalar yapmaya başladıklarında, onları vazgeçirebilecek yardımlar isteyebilecekleri mesajlar yayınlayacak. Arama sayfasının en üst kısmında gösterilecek bu mesajlar, "Uluslararası İntiharı Önleme Derneği" ile iş birliği içerisinde oluşturuldu.

ChatGPTyi Eleştiren Onaylı Bir Makaleyi Bizzat ChatGPTnin Yazdığı Ortaya Çıktı!

Son dönemlerin en popüler yapay zeka araçlarından bir tanesi hiç şüphesiz ChatGPT. En basit anlatımı ile sohbet botu olarak tanımlayabileceğimiz araç, istenmesi halinde makale üretimleri de yapabiliyor. Bu konuda gelinen son aşama ise ChatGPT'nin yazdığı bir bilimsel makalenin, kolay kolay hiç kimse tarafından anlaşılamayacağını gözler önüne seriyor. Gelin Birleşik Krallık'ta yaşanan garip bir olaya yakından bakalım.

Kulakiçi Kulaklığın Konforunu Işıklı Mışıklı ‘Gamer’ Tasarımla Birleştiren Kulaklık: Hutt G1 ve G1C

Akıllı telefonların güçlenmesi ve mobil oyun sektörünün gelişmesi, kablosuz kulaklıklara gösterilen ilgiyi artırdı. Zira akıllı telefonlar, artık neredeyse konsol kalitesinde oyun oynatabiliyorlar ve oyun tutkunları, yaşadıkları deneyimin en iyi şekilde olabilmesi için ses kalitesine de önem veriyorlar. Şimdi sizlere, Hutt tarafından piyasaya sürülen yepyeni kablosuz kulakiçi kulaklıklardan bahsedeceğiz.