NASAnın İnsanlı Ay Görevi Bir Kez Daha Ertelendi: NASA Başkanı, Jeff Bezosu Suçluyor

Dün düzenlenen bir basın toplantısında NASA başkası Bill Nelson, astronotları Ay yüzeyine gönderme planlarına dair bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre Ay’a yapılacak olan mürettebatlı iniş; ilk başta gerçekleşmesi planlanan 2024 yılından, 2025 yılına ertelendi. Bu değişikliğin sebebi olarak ise Nelson, ünlü milyarder Jeff Bezos’u gösterdi. 

22.02.2022 23:15:17 tarihinde yayınlandı.

Dün düzenlenen bir basın toplantısında NASA başkası Bill Nelson, astronotları Ay yüzeyine gönderme planlarına dair bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre Ay’a yapılacak olan mürettebatlı iniş; ilk başta gerçekleşmesi planlanan 2024 yılından, 2025 yılına ertelendi. Bu değişikliğin sebebi olarak ise Nelson, ünlü milyarder Jeff Bezos’u gösterdi. 

"Davada yaklaşık yedi ay kaybettik ve bu haklı olarak ilk insan inişini muhtemelen en geç 2025'e itti" ifadelerini kullanan Nelson'ın, direkt olarak Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’in ismini vermese bile, şirketin NASA’ya açtığı dava sonrasında Artemis görevinde yaşanan aksaklıktan bahsettiği açık bir şekilde ortada. Daha önce de NASA şefi, davayla ilgili olarak birkaç kez Blue Origin’i hedef göstermişti. 

Bununla birlikte NASA, Artemis görevi için iki büyük fırlatmayı resmi bir şekilde ertelemiş oldu. Bunlardan ilki, gelecek yıl Ay’ın yörüngesine gönderilmesi ve Dünya’ya geri dönmesi planlanan mürettebatsız Artemis I iken; ikincisi ise, ilk olarak 2023’te fırlatılması planlanmasına rağmen daha sonra Mayıs 2024’e ertelenen ve Ay’ın yörüngesine mürettebatlı olarak gönderilecek olan Artemis II idi. 

Nelson ayrıca bu gecikmelerin; ABD’nin uzay sektöründeki yerini, giderek daha da iyi olan Çin uzay programına kaptırabileceğini belirterek uluslararası uzay yarışına da ufaktan bir göz kırptı.  

İLGİLİ HABER NASA’dan Beyin Yakan Bilmece: Bu Resimlerden Hangisi Gerçekten Uzaya Ait?

Tabii şunu da belirtmekte fayda var: Blue Origin ve NASA arasındaki bu dava, yaşanan gecikmelerin en büyük nedenlerinden biri olsa da tek nedeni değil. COVID-19 salgını, kongre finansmanının eksikliği ve Orion projesi kapsamındaki değişiklikler gibi faktörler de ertelenmelerde oldukça etkili rol oynamıştı. Ancak yine de genel olarak bakacak olursak bu, Bezos ve Blue Origin için son derece küçük düşürücü bir durum. 


Kaynak webtekno.com

 

2022 League of Legends Türkiye Şampiyonu Denizbank İstanbul Wildcats Oldu

League of Legends 2022 Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi Finalleri, bu akşam gerçekleştirilen final karşılaşmasıyla son buldu. 91. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, yüzlerce izleyicinin tribünlerde, binlerce kişinin ekran başında canlı şekilde takip ettiği 2022 Türkiye Büyük Finali'ni DenizBank İstanbul Wildcats, 3-2'lik skor ile kazanarak finallerin 10. yılında şampiyonluğa uzandı.

iPhone 15 Proyu Dev Ekran TVye Bağlayıp, Resident Evil Village Oynadılar: Sonuçlar Efsane!

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın 12 Eylül'de tanıttığı iPhone 15 serisi ile tanışmamıza artık çok kısa bir süre kaldı. Yarın itibarıyla Türkiye'de de ön siparişe açılacak serinin en dikkat çeken modeli hiç şüphesiz iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max olacak. Zira bu telefonlardaki A17 Pro işlemci, tarihte ilk kez bir iPhone'u kelimenin tam anlamıyla "oyun canavarı" haline getirecek.

Instagrama Keşke Gelse Dediğimiz 8 Özellik

Özellikle de gizlilik, pratiklik, kişiselleştirilebilirlik konularında sınıfta kalan Instagram, aldığı geri bildirimlerle kendini sürekli güncellese de itiraf edelim ki kendimizi, "keşke Instagram’da bu özellik de bulunsa" derken buluyoruz. "Bazı fonksiyonları daha verimli kullanmak bizim de hakkımız" dediğimiz de oluyor, ayıp olmasın diye takip ettiklerimizin her şeyine maruz kalmak istemediğimiz de…

WhatsAppın Süreli Mesajlar Özelliğine 15 Yeni Zaman Periyodu Geliyor!

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın üzerinde çalıştığı yeni bir özellik daha gün yüzüne çıktı. Uygulamanın masaüstü beta sürümünde tespit edilen yeni özellik, bir süre önce kullanıma sunulan "süreli mesajlar" özelliğinin kapsamının genişletileceğini gözler önüne seriyor. Peki WhatsApp, tam olarak ne yapmaya çalışıyor?