YouTube, Alışveriş Uygulamasına Dönüşüyor: Shorts İzlerken Alışveriş Yapabileceksiniz

Birçoğumuzun gününün önemli bir kısmını geçirdiği sosyal medya platformları, artık eğlence platformu olmanın yanı sıra artık alışveriş uygulamalarına da dönüşmeye başlamış durumda. Öyle ki Twitter, Instagram, TikTok ve YouTube gibi önde gelen platformlar, bu tarz özellikleriyle ürünler satın almamızı sağlıyor ve birer ‘mağaza’ görevi görüyor.

16.11.2022 10:15:11 tarihinde yayınlandı.

Birçoğumuzun gününün önemli bir kısmını geçirdiği sosyal medya platformları, artık eğlence platformu olmanın yanı sıra artık alışveriş uygulamalarına da dönüşmeye başlamış durumda. Öyle ki Twitter, Instagram, TikTok ve YouTube gibi önde gelen platformlar, bu tarz özellikleriyle ürünler satın almamızı sağlıyor ve birer ‘mağaza’ görevi görüyor.

Şimdi de YouTube’un bu konuda bir hamle daha yapacağı ortaya çıktı. Financial Times’ın bildirdiğine göre Alphabet çatısı altında faaliyet gösteren platform, TikTok benzeri kısa video formatı Shorts’a alışveriş özellikleri getiriyor. Ayrıca içerik üreticileri için yeni bir komisyon sistemi üzerinden de çalışıldığı bildiriliyor.

Yayınlanan rapora göre platformun bu hamlesi, ekonomik gerileme ve reklam gelirlerinde azalma yaşamasının ardından geliyor. YouTube, geçtiğimiz haftalarda son çeyreğe ilişkin bir rapor yayınlamış ve gelirlerinde beklentilerin altında kalarak  %1,9’luk bir düşüş yaşandığını duyurmuştu. Bu nedenle de şirket, son zamanlarda gelir elde etmenin yeni yollarını deniyordu.

YouTube’un, TikTok ve Instagram’a benzer bir şekilde e-ticaret konusundaki adımlarını genişleten yeni alışveriş özellikleri, kullanıcıların Shorts videoları izlerken karşılarına çıkan ürünleri satın almasını sağlayacak. Gelen bilgilere göre yeni özellikler, 2023 yılı itibarıyla kullanıma sunulacak. Ek olarak Financial Times, platformun ürünleri tanıtan içerik üreticilerinin komisyon almasını sağlamayı amaçladığını da ekliyor.

İLGİLİ HABER YouTube, Kullanıcıların İsyanına Kulak Verdi: Video, Shorts ve Canlı Yayınlar Birbirinden Ayrıldı (Nihayet)

Son olarak dev platformun, geçtiğimiz aylarda Shorts üreticileri için ayrı bir gelir elde etme hamlesi yaptığını da ekleyelim. Bu sistemde, içerik üreticilerinin videolar arasında çıkan reklamlardan %45 oranında pay almasının sağlanacağı belirtilmişti. Kalan %55’lik kısmın ise platforma kalacağı aktarılmıştı.  


Kaynak webtekno.com

 

Oyuncu Bilgisayarı Gibi Soğutma Sistemi Olan Telefon Asus ROG Phone 6D Tanıtıldı

Tayvan merkezli teknoloji devi ASUS, düzenlediği bir etkinlikte oyuncular için tasarlardığı ROG serisi telefonlara iki yeni üye daha ekledi. ROG Phone 6D ve ROG Phone 6D Ultimate olarak isimlendirilen akıllı telefonlar, bundan birkaç ay önce tanıtılan ROG Phone 6 serisinin MediaTek Dimensity işlemcili versiyonları olarak karşımıza çıktılar. Gelin hep birlikte, ASUS'un yeni akıllı telefonlarına yakından bakalım.

Samsung Galaxy Z Fold5 Geliyor: İşte Ortaya Çıkan Özellikleri ve Fiyatı!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un Galaxy Unpacked etkinliği için geri sayım devam ediyor. Günler sonra, markanın en yeni katlanabilir ekranlı telefonları ile tanışma imkanı yakalayacağız. Öte yandan; yeni tabletler, akıllı saatler ve kulaklıklar da Galaxy Unpacked etkinliğinde karşımıza çıkacak.

OnlyFans’ın Türkiye’de Erişime Engellenme Gerekçesi Belli Oldu: Sebebi Müstehcen İçerikler Değilmiş

Yetişkinlere özel içeriklerin yer aldığı pek çok popüler internet sitesi ve platform, uzun yıllardır Türkiye’de erişime kapalı. Ancak kullanıcıların platforma değil, içerikleri üreten “müstehcen fenomenlere” abone oldukları OnlyFans, bir istisna durumundaydı. İnternet kullanımı ve bu tarz platformların kullanıcı sayılarında rekor kırdıkları pandemi döneminde Türkiye, OnlyFans’in iyiyden iyiye popülerleştiği bir yer haline geldi. 

LG, Kapalı Durumdayken Varlığı Yokluğu Bir Olan Yeni Şeffaf OLED Ekranlarını Tanıttı

Tüm dünyanın merakla beklediği etkinliklerden birisi olan CES 2022, 5 Ocak Çarşamba günü başlıyor. Önümüzdeki dönemde hayatımıza girecek yeni teknolojileri tanıyacağımız bu fuar öncesinde bazı şirketlerse şimdiden yeni teknolojilerini tanıtmaya başladı. Bu şirketlerden birisi, televizyon ve ekran denince akla gelen ilk isimlerden birisi olan LG oldu.