FTX Krizi Sonrası Kripto Bitcoin’e Yatırım Yapmaktan Korkanlara İyi Haber: Binance’in Ne Kadar Bitcoine Sahip Olduğu Kesinleşti

Kripto para yatırımcılarının FTX olayları sonrasında borsalardan çekinmeye, hatta yatırımcılıktan vazgeçmeye başladıklarını gördük. Ancak FTX, sadece kripto paraların adının kullanıldığı, fazlasıyla nitelikli bir dolandırıcılık olayı olarak tarihe geçti. Tıpkı ülkemizdeki Çiftlik Bank benzeri vakalarda olduğu gibi…

11.12.2022 11:45:09 tarihinde yayınlandı.

Kripto para yatırımcılarının FTX olayları sonrasında borsalardan çekinmeye, hatta yatırımcılıktan vazgeçmeye başladıklarını gördük. Ancak FTX, sadece kripto paraların adının kullanıldığı, fazlasıyla nitelikli bir dolandırıcılık olayı olarak tarihe geçti. Tıpkı ülkemizdeki Çiftlik Bank benzeri vakalarda olduğu gibi…

Yaşananların ardından Binance CEO’su CZ; tüm sektöre “Proof of Reserves (PoR)” çağrısında bulundu. Tıpkı kripto sektörü dışındaki şirketlerin mali işlerinin adil bir şekilde işlemesini sağlayan “bağımsız denetimlerde” olduğu gibi PoR de aslında “rezerv kanıtı” anlamına geliyor. 

“Tüm kripto borsaları, merkle-tree rezerv kanıtı yapmalıdır. Bankalar kısmi rezervlerle çalışır. Kripto borsaları böyle olmamalıdır. @Binance yakında rezerv kanıtı yapmaya başlayacak. Full şeffaflık.”

CZ’nin bu çağrısı, Binance’in FTX olaylarıyla eş zamanlı olarak yayınladığı prensipler metnine sadık kalındığını gösteriyor. Dünyanın en büyük borsası olarak Binance, piyasadaki şeffaflık ve merkeziyetsizleşme vizyonuna uygun şekilde hareket etmeye ve ekosistemi olumlu yönde geliştirmeye odaklanıyor. Elbette merkezi bir yapının bu yönlendirmeleri de eleştiriye açık.

Türkiye’de de ofisleri olan uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi Mazars tarafından incelenen Binance'in bağımsız Bitcoin rezerv raporu da yayınlandı. Bağımsız raporda verilen rakamlar, Binance’in daha önce açıklamış olduğu rezerv raporuyla aynıydı. Bu da Binance’in yaptığı çağrı sonrasında süreci sektöre örnek olacak bir şekilde tamamladığını gösteriyor. 

Binance kullanıcılarının net bakiyesi ise 575 bin 722 BTC olarak kayıtlara geçti; bu da Binance'in %101'lik BTC rezervi olduğunu gösteriyor.

Mazars’ın da yaptığı uyarıya göre bu rezerv kanıtları şimdilik sadece Bitcoin rezervleri üzerine yapılabiliyor. Binance ya da başka bir borsada Bitcoin dışında kripto para varlıklarına sahipseniz, doğrulanan verilerin sadece Bitcoin’e ilişkin olduğunu hatırlamanızda yarar var. 

Diğer taraftan Binance’in bu adımının sadece bir başlangıç olduğu; ilerleyen dönemde borsaların güvenilirlik elde etmek için daha fazla ve sık şekilde rezerv raporu yayınlamalarını bekleyebiliriz. Bu raporların yayınlanması da tamamen borsaların politikalarına bağlı olarak haftalık, aylık, yıllık şekillerde gerçekleşebilir. 

Şimdilik ilk adımını Binance’in attığı bu akımın sektörü olumlu yöne sevk edeceğini, hatta ufuktaki hukuki regülasyonlara erkenden uyum sağlama fırsatı sunduğu söylemek mümkün. 


Kaynak webtekno.com

 

Starbucks, Kahve Tiryakilerini Bir Araya Getirmek İçin NFT Koleksiyonu Çıkaracak

Tüm dünyada dev şirketler blokzincir teknolojileri için planlarını hazırlamaya devam ederken, bugün Starbucks’tan da önemli bir haber geldi. Starbucks CEO’su Howard Schultz ve Başkan Yardımcısı Brady Brewer, yatırımcılarla buluştukları son toplantıda şirketin “Web3 alanında geliştiğini gördükleri mülkiyet ve topluluk temelli üyelik modelleri gibi yeni kavramlar” ekleyeceğini açıklayarak NFT’lere sinyal verdi.

WordPress ‘Yalandan’ Hacklendi: Yüzlerce Web Sitesi Fidye Yazılımına Kurban Gitti

Dünyanın en popüler internet sitesi oluşturma ve yönetim araçlarından birisi olan WordPress’in kullanıcıları, Sucuri isimli bir siber güvenlik şirketinin araştırmasına göre büyük bir saldırıya uğradı. Fakat bu saldırılar aslında kısmen sahte saldırılardı. Tüm olaylar, bir internet sitesi sahibinin sitesinde gördüğü şey sonrasında Sucuri’ye araştırma talebinde bulunmasıyla başladı.