SpaceX, Yeni Starlink Uydularını Uzaya Gönderiyor: Canlı Yayın Nasıl İzlenir?

SpaceX, Starlink uydularını dünyaya hızla yaymaya devam ediyor. Her ne kadar Türkiye için bazı gecikmeler yaşansa da, elbette birkaç ay içinde uzay internetini ülkemizde görmek mümkün olacak.

16.05.2022 21:15:14 tarihinde yayınlandı.

SpaceX, Starlink uydularını dünyaya hızla yaymaya devam ediyor. Her ne kadar Türkiye için bazı gecikmeler yaşansa da, elbette birkaç ay içinde uzay internetini ülkemizde görmek mümkün olacak.

Bu bağlamda Elon Musk’ın şirketi, çalışmalarında vitesi biraz daha artırarak uzaya 53 yeni Starlink uydusu daha göndereceğini duyurdu. Söz konusu uydular, Türkiye saati ile 23.30'da uzaya gönderilecek. Ayrıca SpaceX resmi YouTube kanalından roketin fırlatılma anını da canlı izleyebileceksiniz.

Bilindiği üzere SpaceX, kısa bir süre önce Starlink’in hangi ülkelere gönderildiğini gösteren bir yol haritası yayımlamıştı. Haritada çoğu ülkenin uzay internetine kavuştuğu açıkça görünürken, Türkiye için henüz bunun gelmediği açıkça ortadaydı. Ancak çalışmalarına hızla devam eden SpaceX, yakında Türkiye içinde uzay internetini sağlayacaktır.

İLGİLİ HABER Starlinkin Türkiyeye Gelişi Aksadı! SpaceX, Starlink İçin Yeni Tarih Verdi

Bugün ki konuya gelecek olursak SpaceX, Falcon 9 roketiyle uzaya 53 Starlink uydusu gönderecek. Bu gece 23.30 da gönderilecek uyduları, YouTube’dan canlı olarak izleyebileceksiniz. Aslında bu, firmanın iki gün içerisinde ikinci gönderimi olacak. İlk fırlatma 13 Mayıs’ta başarı ile gerçekleşmişti. Şimdi ise ikinci fırlatma aksilik olmaması durumunda bugün gerçekleşecek.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, bugüne kadar 2500’ün üzerinde Starlink uydusunu yörüngeye gönderdi. Ancak tüm dünyayı uzay internetine kavuşturmayı planlayan şirket, son zamanlarda iyi bir ivme yakaladı. Bugünle beraber Musk’ın şirketi, 53 Starlink uydusunu da uzaya göndererek hedeflerinde önemli bir adım atmış daha olacak.


Kaynak webtekno.com

 

Dünyadan En Uzak Mesafeye Giden Uzay Aracı Voyager’ın Emekliye Ayrılacağı Tarih Açıklandı: Güneş Sisteminin Bile Dışına Çıktı!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 1977 yılında "Voyager" olarak isimlendirdiği uzay araçlarını fırlatmıştı. Voyager 1 ve Voyager 2 olarak bilinen sondalar, bugün Dünya'dan çok ama çok uzaktalar. Hatta Voyager sondaları için insanoğlunun yaptığı ve Dünya'dan en uzakta olan nesne diyebiliriz. Ancak Voyager sondaları, artık yolun sonuna gelmiş durumda.

Samsung Galaxy S23 FE Geliyor! Resmi Sertifikası Ortaya Çıktı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, amiral gemisi serisi Galaxy S20'nin ardından Galaxy S20 FE adlı bir model duyurarak hayranlarını hem şaşırtmış hem de mutlu etmişti. Çünfü 'FE' model, amiral gemisi performansını nispeten daha uygun fiyatlı olarak tüketicilere sunuyordu. Ancak 'FE' modeller, Galaxy S serisi için bir standart haline gelmedi. Bu nedenle Galaxy S22 FE ile karşılaşmadık.

Microsoft Paint Kullanıcılarının 38 Yıldır Gelmesini İstediği Özellik Nihayet Geliyor

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bir süredir ikonik resim çizme uygulaması Paint üzerinde çalışmalar sürdürüyor. Bu bağlamda; geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Paint'e yapay zekâ destekli özellikler geleceğinden bahsetmiştik. Şimdiyse yine aynı uygulama fakat farklı bir özellik ile karşınızdayız. Microsoft, tüm kullanıcıları memnun edecek bir özelliği test etmeye başladı.

Şemsiye ile Uçtuğu Video Viral Olan Adam, Uzaya Giden İlk Türk Olmak İstediğini Söyledi

Geçtiğimiz yıllarda tüm Türkiye'nin gündemine oturup viral hale gelen bir olay yaşanmıştı. Bu olay, Osmaniye'de yaşamını sürdürmekte olan Sadık Kocadallı isimli bir adamın fırtınada havalanan şemsiye ile birlikte uçmasıydı. Güvenlik kameralarına yansıyan olay, o dönemler tüm sosyal medya platformlarının en çok ilgi gören paylaşımlarından bir tanesi haline gelmişti. Kocadallı şimdi bir kez daha haberlerimize konu oldu.

İşte Şimdi Hapı Yutamadın: TikTok Kullanıcısı Ağrı Kesici İçmek İsterken AirPod Kulaklığını Yuttu

2021 bitmeden ‘yılın en tuhaf haberleri’ listesine güçlü bir aday daha geldi. Bazen gün içinde bir anlık dalgınlıkla ne yaptığımızın pek de farkında olmayabiliyoruz. Popüler TikTok kullanıcısı Carli B. (@iamcarliiib) de bunun en uç örneklerinden birini yaşadı. Kendisinin çektiği TiKTok videosunda söylediklerine göre ‘Ibuprofen’ adlı ağrı kesiciyi içmek isterken yanlışlıkla diğer elinde tuttuğu AirPod kulaklığı yuttu.