Appleın Yüksek Fiyatla Satışa Sunacağı AR ve VR Gözlükleri, Beklenenden Erken Gelebilir

VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) uzun zamandır gündemimizde olan ve teknoloji şirketlerinin sürekli bir adım ileriye götürmeye çalıştığı teknolojiler. Artık akıllı telefonlarımızla farkında olmadan bu teknolojileri kullanarak pek çok şey yapıyoruz. Yani aslında hayatımıza dahil olmuş durumdalar. Ancak VR ve AR kullanıcı bazında yarattığı büyük beklentiyi henüz tam olarak karşılamış değil. 

26.02.2022 08:15:24 tarihinde yayınlandı.

VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) uzun zamandır gündemimizde olan ve teknoloji şirketlerinin sürekli bir adım ileriye götürmeye çalıştığı teknolojiler. Artık akıllı telefonlarımızla farkında olmadan bu teknolojileri kullanarak pek çok şey yapıyoruz. Yani aslında hayatımıza dahil olmuş durumdalar. Ancak VR ve AR kullanıcı bazında yarattığı büyük beklentiyi henüz tam olarak karşılamış değil. 

Çünkü pek çoğumuz VR ve AR için bolca fütüristik hayal kurduk. Aslında VR gözlüklerin de gelmesiyle bu hayallerimiz bir nevi gerçek de oldu. Fakat VR ve AR gözlüklerin sunduğu deneyim, içeriklerin kısıtlı olması sebebiyle henüz çok da tatmin edici değil. Üstelik bu gözlükler hayatımıza tam olarak entegre olabilmek için hala görece pahalı.

Apple da bir süredir VR ve AR gözlükler üzerinde çalışıyor ve sektöre bu anlamda nasıl yön vereceği de merakla bekleniyor. Ancak en azından fiyatı konusunda gelen haberler şimdilik çok da iç açıcı değil çünkü görünüşe göre Apple'ın VR ve AR gözlükleri, rakiplerinden çok daha yüksek fiyatlarla piyasaya sürülecek.

Apple'ın VR ve AR gözlükleri için Apple Glass ismi kullanılıyor ancak bu isim VR ya da AR gözlüklerden biri için mi kullanılacak yoksa genel bir isim mi olacak henüz bilinmiyor. Bu ürünlere dair şimdiye kadar öğrenilen en büyük detay ise LIDAR sensörleri ile geleceği. Aynı zamanda iddialara göre Apple Glass gözlükleri, beraberinde altı lens ile gelecek ancak bu lenslerin kullanım amacına dair net bir detay da bulunmuyor.

İLGİLİ HABER Appleın Bu Yıl Tanıtmasını Beklediğimiz 12 Yeni Teknolojik Ürün

Apple'ın titizlikle geliştirdiği VR ve AR gözlüklerine dair genel düşünce gözlüklerin 2023'ten önce satışa sunulamayacağıydı ancak gelen bazı haberlere göre Apple, gözlüklerini 2022'nin ilk çeyreğinde kullanıcılarının beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Bu da bu yıl içinde Apple'ın bu ürünleri tanıtabileceği anlamına geliyor.

Tabii ki bu haberler resmi bir açıklamaya dayanmadığı için kesin bir bilgi değil. Fakat AR gözlük olmasa da Apple'ın VR gözlüğününde artık sona yaklaştığı düşünülüyor. Yani yaklaşık bir yıl sonra Apple'ın VR gözlüğüyle tanışma ihtimalimiz var gibi görünüyor.


Kaynak webtekno.com

 

Türkiyede Çok Satan X3 Pronun Yepyeni Kardeşi POCO X4 Pro 5G Duyuruldu

Dünyanın en popüler teknoloji fuarlarından Mobil Dünya Kongresi (MWC 2022) resmen başladı. Etkinlikler kapsamında sahne alan şirketlerden bir tanesi de Çinli teknoloji şirketi Xiaomi'nin alt markası POCO oldu. Şirket, X4 Pro 5G olarak isimlendirdiği yeni akıllı telefonunu tüketicilerin beğenisine sundu. Peki POCO'nun yeni akıllı telefonu tüketiciye neler vadediyor?

Tinder Benzeri Arkadaşlık Uygulaması Yubo, Cinsel İstismar İddialarıyla Gündemde: Çocuklar İçin Tehlikeli

Arkadaşlarımızla daha yakın olmamızı sağlayan ve tanımadığımız insanlarla tanışmamıza ön ayak olan sosyal medya platformları, tam olarak aynı sebepten dolayı bazen özellikle de belli bir yaşın altındaki genç kullanıcılar için oldukça tehlikeli bir hal alabiliyor. Hatırlayacağınız üzere daha önce Tinder ve TikTok gibi pek çok platform bu tarz iddialar sebebiyle gündeme gelmişti. 

Elon Musk Bunu Beğenmedi: Bilim İnsanları, Neuralinkin Beyin Çipleri Konusunda Endişeli

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, 2020 yılının ağustos ayında sahibi olduğu Neuralink isimli şirket tarafından geliştirilen ‘beyin çipi’ni tanıtmıştı. İnsan beynine implante edilebilen beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren şirket, v.09 cihazı ile insanlığın geleceği için ‘çığır açıcı’ gelişmelere ön ayak olmayı ve birçok tıbbi konuya çözüm getirebilmeyi umuyor.

Bilgisayar Sürücülerinizi Güncellemeye Yarayan SlimDrivers Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli mi?

Farkında olmasanız bile Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması için pek çok farklı sürücüye sahipsiniz. Sürücülerin yalnızca yüklü olması yeterli değil. Söz konusu sürücülerin aynı zamanda üretici firma tarafından yayınlanan güncellemeleri de almaları gerekir. Eğer bu güncellemeleri takip ederek elle yüklemiyorsanız SlimDrivers gibi bir üçüncü taraf yazılım kullanabilirsiniz.